
Super User
Fotografie ze Sympozia rodinné terapie 2019
Gjuričová Šárka, Kubička Jiří: Terapeutické pozice aneb jakou teorii potřebuje rodinná terapie
„Názory terapeutů a terapeutek na svět a jeho uspořádání jsou nejmocnějším faktorem v rodinné terapii." (Rachel Hare-Mustin)
(Tento text vyšel v časopisu Psychoterapie jako reakce na příspěvek Zbyňka Vybírala Rodinný terapeut jako zastánce tradiční rodiny, Psychoterapie 2008)
Chválovu a Trapkové knížku jsme si přečetli v době, kdy jsme psali nové kapitoly do druhého vydání příručky rodinné terapie i a tak jsme si uvědomovali mnohé rozdíly nejen v názorovém pojetí rodin, genderu, ale, a to především, v terapeutických pozicích, dost silně.
Rieger Zdeněk: Vzpomínka na jeden z prvních „výjezdů“
(předneseno 15. listopadu 2011 na Dni rodinné terapie: „Zajímavé kasuistiky“)
Dovolte mi, abych využil dnešního setkání k připomenutí, že právě probíhá 20. výročí založení krizového centra RIAPS (Regionálního institutu ambulantních psychosociálních služeb), na jehož počátku jsem měl tu čest být a kde jsem se pak setkal s mnoha a mnoha rodinami, řešícími naléhavé téma.
Rieger Zdeněk: Rodinná terapie s jednotlivcem (RT bez rodiny)
Vážené a milé kolegyně, vážení a milí kolegové
dovolte mi, abych dnešní Den RT začal prvním příběhem své terapeutické praxe. Protože jsem měl díky 21.srpnu 1968 problémy a nemohl proto studovat žurnalistiku, jak jsem si přál, nastoupil jsem do funkce pomocného vychovatele v pasťáku – pardon: v Dětském výchovném ústavu (DVÚ) - v Horním Maršově. Byl to DVÚ pro zlobivé chlapce.
Vaše názory - TPO
Vaše názory
Názory k tématu Terapie pevným objetím podle Jiřiny Prekopové jsou uvedeny tak, jak do dne 4.4.2011 došly:
Šárka Gjuričová: TPO z pozice outsidera
Šárka Gjuričová: TPO z pozice outsidera
Jiřina Prekopová je charismatická dáma, která v průběhu dvaceti let přesvědčila či okouzlila u nás významné odborníky, četné laiky i některé politiky; aspoň se mi to zdá podle odkazů a podle toho, co jsem porůznu četla a slyšela. Během let se z původně originálního dobrého nápadu stal vlivný a populární systém učení; emoční konfrontace při terapii pevným objetím
Taťjana Horká : Kombinace rodinné terapie a Terapie pevným objetím podle etiky PhDr.J.Prekopové
KAZUISTIKA
Taťjana Horká : Kombinace rodinné terapie a Terapie pevným objetím podle etiky PhDr.J.Prekopové
Zdravím všechny čtenáře, kteří budou číst tento výtvor. Jsem člověk, který vládne více mluveným slovem než psaním textů. Ale aktuální okolnosti kolem kritiky Terapie pevným objetím dle Prekopové mne přivedly k sepsání této kazuistiky, která by měla přinést více informací a světla všem, kteří hledají pravdu o TPO. Věřím, že se mi podaří dát do slov a mezi řádky alespoň část mozaiky o TPO a vím, že se mi nepodaří zachytit prožitek, ten se musí zažít!
Kateřina Neubauerová: Pevné objetí jako součást životního stylu
Kateřina Neubauerová: Pevné objetí jako součást životního stylu
Kolem pevného objetí, a to zejména s dětmi, se poslední dobou rozpoutala ostrá diskuse s vyhraněnými názory protichůdných stran. Jmenuji se Kateřina Neubauerová, minulý rok jsem dokončila výcvik TPO u PhDr. Jiřiny Prekopové a PhDr. Jaroslava Šturmy, tak že patřím k zastáncům pevného objetí. Pořádám přednášky o pevném objetí jako životní formě, na kterých vysvětluji neurohormonální podstatu konfliktu a zároveň seznamuji posluchače s kontraindikacemi pevného objetí a podmínkami jeho praktikování.
Jarmila Pospíšilová: Dramatický příběh lidí bojujících o lásku
Jarmila Pospíšilová: Dramatický příběh lidí bojujících o lásku
Přiznám se, hlavou mi běžely různé možnosti, jak nejlépe vystihnout terapii pevným objetím (TPO) podle Jiřiny Prekopové a zároveň reagovat na současnou poněkud vypjatou situaci. Napadlo mě zamyšlení na téma „Právo dítěte na jeho poruchu“, sebezkušenostní výpověď „Stockholmský syndrom v mé rodině“ nebo odborný výklad s názvem „Kontraindikované matky“.Markéta Skálová: Cesta do Santiaga de Compostela
KASUISTIKA