Sympozia rodinné terapie - tradice od roku 1980

Tradici výročních setkání systemických a rodinných terapeutů založil MUDr. Petr Boš a společně s MUDr. Janem Špitzem uspořádal od roku 1980 tři sympozia rodiné terapie. Vyvrcholením této éry byl mezinárodní kongres rodinné terapie v roce 1987, který Petr Boš uspořádal, získal pro něj podporu tehdejších oficiálních míst a hlavně se do Prahy sjela většina významných rodinných terapeutů té doby.

Obnovené Sympozium rodinné terapie bylo původně plánováno na podzim roku 2003, nakonec se uskutečnilo na jaře 2004 v Hejnicích. Takto vypadal text prvního oznámení:

Symposium rodinné terapie 2003: Čas a prostor v terapii

SOFT, občanské sdružení rodinných terapeutů, chce navázat na tradici, kterou představovala symposia rodinné terapie, pořádaná Petrem Bošem a Janem Špitzem. K těmto, dnes již nežijícím, zakladatelům rodinné terapie v Čechách máme jako jejich žáci dluh, který můžeme splatit jen udržováním a rozvíjením založené tradice.

Plánujeme proto sympozium rodinné terapie, které hodláme uskutečnit ve dnech 18. – 20. září 2003 v Praze. Hlavním tématem chceme učinit Čas, který se stává limitujícím faktorem této civilizace. Zatímco kdysi skeptici předvídali, že lidstvo se neuživí, později to vypadalo, že nám dojdou suroviny, dnes se zdá, že naše úžasná civilizace vyčerpává nejvíce ze všeho čas jako neobnovitelnou surovinu. Viz revue Prostor č. 51.

Možná to už sami na sobě také pociťujete, když nemáte na nic čas. Stalo se něco s časem v rodinách? Pracujete s faktorem času, s rytmem, časováním? Jak pečují rodiny o čas pro růst a zrání? Existují ještě rituály, kterými se obnovoval čas v rodině, jako byly Vánoce, Velikonoce, a jakou mají podobu? Mají rodiny nové rituály obnovy času? Jak se liší čas uvnitř rodin a vně v okolní společnosti? Vídáte v rodinách nebo u svých pacientů v individuální terapii symptomy nedostatku času, nebo poruchy jeho rytmu? Co s tím děláte? Není právě čas věnovat se znovu také ČASU?

Máte-li k tématu co říci, jste-li také zavaleni prací tak, že času již nezbývá, nebo máte-li cokoli jiného ke sdělení ostatním kolegům na poli rodinné terapie, posílejte své návrhy na přednášky, sdělení, workshopy na adresu Bartelova/sympozium RT, SKT Liberec, Jáchymovská 385, Liberec 10, psč.46010 nebo e-mailem mailto:Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Nedovolme, aby tradice sympozií rodinné terapie zahynula na nedostatek času.

Za přípravný výbor: Chvála, Macek, Trapková