pátek, 15 duben 2011 20:31

Úvod

Napsal(a)

Milí čtenáři!

 

tesinskaToto číslo Vám přináší to nejlepší z konce minulého roku 2010. Starý rok byl bohatý na akce. Konference EFTA v Paříži, Symposium RT v Boskovicích a Den rodinné terapie v Praze. Můžete zde sledovat některé příspěvky ze Dne RT, byla by totiž obrovská škoda, kdyby pro malou účast na Dni RT, který těsně předcházel boskovickému symposiu, nedošly ke svým adresátům. Díky Lucii Hornové se dočtete, jak bylo v Paříži. V Boskovicích toho bylo zřejmě tolik magického a nepopsatelného pouhými slovy, že se mi zatím pro Vás nepodařil sehnat příspěvek o atmosféře tam. Co se ale podařilo získat, jsou některé příspěvky ze symposia. Děkuji všem ochotným dárcům. A další jsou ve fázi příslibu. Tak se na ně můžeme už nyní těšit.

Zrození a smrt patří k magickému a spirituálnímu odnepaměti. Proto se do tohoto čísla zrovna moc hodí rozhovor s psycholožkou M. Mrowetz, která se zabývá kromě jiného porodem a prvními minutami, hodinami a dny po něm. Vlasta Jirásková nám blíže představí práci dul, a její vliv na rodinu. Když příspěvěk čtu, vybaví se mi téma Zdeňka Riegera: „Co vlastně rodinná terapie není?“. Nenechte si ujít jeho poetický a něžný příspěvek o mluvení s nemluvňaty.

Petra Vrtbovská nám věnovala úryvky ze své nové knihy, která je cenná zejména jako celek, ale pojďme se společně podívat a prohlédnout si, jak se také dá pracovat v případech, kdy jsou okolnosti narození a raného dětství více než nepříznivé a kdy rodinná terapie, jak ji třeba zatím známe, nemusí být dost efektivní. Výborná inspirace.

Zatímco píšu tento úvodník, přichází mi smutná zpráva od paní Menclové, dobré duše SKT Liberec, že navždy odešel páter Raban, jehož hosty jsme bývali při minulých konferencích v Hejnicích. Kromě mnohého jiného se zasloužil za to, že tamní klášter povstal z ruin. Loučím se tedy s pocitem vděčnosti a úcty.

Moc děkuji za spolupráci na vytváření Softfóra minulého roku všem svým zkušeným a současně milým kolegům z redakční rady, ochotným autorům, kteří neváhali a nechali nás nahlédnout do svých hlav a srdcí, a také pozorným čtenářům za nezbytné reakce, nápady a připomínky.

Už je zde nový rok 2011. Co nás v něm čeká? V květnu další den rodinné terapie. Pak významná systemická konference s mezinárodní účastí v červnu. Podrobnosti sledujte na webových stránkách.

Astrologové tvrdí, že únorem počíná rok Králíka podle čínské astrologie. Po minulém vyčerpávajícím a dramatickém roce Tygra by údajně měl nastat rok s opačnými kvalitami, spokojený a klidný, úleva snad přijde do našich domovů, bude více prostoru pro dialog a konstruktivní řešení. (volně dle zajímavého rozhovoru P. Třešňáka s M. Svobodovou v Respektu 1/2011, s.80-81). Zájemci tedy mohou sledovat, zda to můžeme potvrdit i my, rodinní a systemičtí terapeuté, ze zkušenosti s vlastními rodinami a z našich terapeutických místností.

Do nového roku Vám všem tedy přeji, aby se věštba čínské astrologie vyplnila!

Zuzana Těšínská

Přečteno 3418 krát Naposledy změněno úterý, 21 březen 2017 18:57

You have no rights to post comments