úterý, 18 červen 2019 13:22

Zemřel Jiří Kubička (1952-2019)

Napsal(a)

Jiří Kubička pracoval po studiu psychologie na FFUK ve Výzkumném ústavu psychiatrickém. Léta pak působil na Dětské psychiatrické klinice v Motole, později vedl psychologické oddělení ve VFN a na Palatě. Jeho směřování zásadně ovlivnil primář MUDr. Jan Špitz na dětské psychiatrické klinice, který v té době rozvíjel a promýšlel přístupy rodinné terapie. Jiří sám si cenil i vlivu MUDr. Petra Boše, který v Motole jednu dobu vedl semináře. Později měl možnost dalšího studia tohoto oboru v Institute of Psychiatry v Londýně.

V 90. letech se Jiří připojil k lektorskému týmu Institutu rodinné terapie Praha. S Janem Špitzem jsme publikovali knížku rozhovorů ve třech Vidět věci jinak (Slon 1999), spolu jsme vydali knížku Rodinná terapie: systemické a narativní přístupy (2004, rozšířené vydání Grada 2009).

Jiří byl muž brilantního intelektu, originálních postřehů, vtipný glosátor. Podobně jako řečtí filozofové při učení chodil, spolu s frekventanty tvořil, ptal se a cenil si nečekaných odpovědi. Jako pravý vzdělanec rád využíval exkurzů do historie nebo třeba antropologie či politiky. Ti, co Jiřího Kubičku víc poznali, vytušili, že síla jeho intelektu není to nejpodstatnější. Sám sice přímo nemluvil o své úctě před Tajemstvím, ale mnozí – frekventanti i klienti – ji poznávali. Děti v terapii jeho respekt snadno vnímaly; proto si s nimi tak dobře rozuměl.

Skamarádili jsme se, když jsme se dvakrát potkali na demonstraci před listopadem 89. Pro bytostného demokrata Kubičku byla společenská angažovanost vždy osobně důležitá, v posledních letech často přispíval články i diskusemi do deníku Referendum. V Referendu se diskutuje noblesně.

S Jiřím jsme třicet let často učili ve dvojici, povídali jsme si třeba o Thomasu Mannovi, o našich babičkách a samozřejmě o klientech. Jindy jsme ve třech s Leou plánovali učení a taky jsme se dost nasmáli. Jirka, Lea a já jsme uzavřeli poslední běh výcviku 16. května letošního roku a pár dní nato jsme si naplánovali oslavu. K té ale už nedošlo.

Jiří Kubička bude v tomto světě velmi chybět.

Šárka Gjuričová, 18.června 2019

Přečteno 1933 krát Naposledy změněno úterý, 18 červen 2019 13:28
PhDr. Šárka Gjuričová

Autorka je rodinná terapeutka, klinická psycholožka, od 90. let působí v centru rodinné terapie v Motole. Čtvrt století vedli spolu s Leou Brodovou a Jiřím Kubičkou program komplexního vzdělání v rámci Institutu rodinné terapie Praha. K hlavním publikacím patří Rodinná terapie: systemické a narativní přístupy (Grada 2009), spolu s J. Kubičkou. 
Kromě klinické praxe se věnuje hlavně supervizi. 

Komentáře  

#1 Lea Brodová 2019-06-18 19:26
Milá Šárko, díky.
#2 Petr ŠMOLKA 2019-06-19 06:16
Šárko, díky za to rozloučení. Jirku jsem poznal kdysi jako jednoho z (v dobrém slova smyslu) nepřehlédnutelných studentů. Jako dalšího z těch, kteří se vydali na nelehkou cestu ve stopách svých otců. Podobně, jako Olda Matoušek, Jirka Růžička i můj (zatím) poslední synek vcházeli do povědomí kolegů i klientů, jako "ten mladý Kubička...". Jirka byl jedním z těch, kdož se právem záhy onoho přídomku "džejár" zbavili. Je to sotva týden, co jsem posílal své klienty do Motola na rodinnou terapii a kladl jim na srdce, ať se objednají k Šárce, Lee nebo Jirkovi. Moc jsme se neznali, vídali se pouze nahodile, přesto i mně bude chybět.
Petr
#3 Gabriela Luková Sitt 2019-06-19 14:35
Jsem ve vzpomínkách na Jiřího, byl skvělý učitel, supervizor, člověk...jeho postřehy , myšlenky a humor mi budou chybět.
G.L.

You have no rights to post comments