PhDr. Kateřina Purová, PhDr. Marie Marečková, Ph.D

PhDr. Kateřina Purová, PhDr. Marie Marečková, Ph.D

PhDr. Kateřina Purová
Autorka vystudovala obor psychologie na FF UP v Olomouci. V průběhu studia působila v dobrovolnickém programu organizace Amelie, z.s., kde získala výzkumný zájem o téma onkologického onemocnění. Nyní pracuje jako psycholog ve zdravotnictví v dětském centru. Věnuje se oblasti náhradní rodinné péče, psychologické diagnostice a terapeutickému vedení dětí a jejich rodin. Je frekventantkou výcviku v integrované psychoterapii. 

PhDr. Marie Marečková, Ph.D
Autorka je psycholog a supervizor, zabývá se systemickou psychoterapií a hypnoterapií a působí coby odborný asistent na FZV a FF Univerzity Palackého. Psychoonkologické zkušenosti čerpala díky z. s. Amelie, zahraničním i tuzemským stážím a coby dobrovolný terapeut při Hospici na Svatém Kopečku Olomouc. V současné době se angažuje v rozvoji mobilního hospice Nejste sami.

Souhrn

Uvedený příspěvek se zabývá výzkumnou studií z oblasti zvládání onkologického onemocnění na straně pacientů a jejich intimních partnerů. Prvním cílem výzkumu bylo zjistit, zda existují rozdíly v míře užívání vybraných copingových strategií mezi skupinou mužů a žen, kteří žijí v partnerství a čelí nádorovému onemocnění. Druhým cílem bylo ověřit, zda existují souvislosti mezi mírou vyhledávání sociální opory a vybranými způsoby zvládání. Výzkumný soubor tvořilo 50 respondentů (25 párů). Jednalo se o onkologické pacienty a jejich intimní partnery. Data byla získávána prostřednictvím vytvořeného dotazníku. První část byla zaměřena na zjišťování vybraných sociodemografických údajů. Další část byla tvořena položkami z metody WOC-CA (Dunkel-Schetter et al., 1992) určenými k měření copingových strategií. Na základě statistické analýzy se podařilo potvrdit existenci významné pozitivní souvislosti mezi mírou vyhledávání sociální opory a zaměřením na pozitivní aspekty v rámci náročné životní situace.