Den rodinné terapie
Program
9:00 - 9:10 Zahájení
9:10 - 10:05 Jakub Caha: Negativní a vedlejší účinky rodinné a systemické terapie
10:10 - 10:55 Lucie Hornová: Praktický výzkum v rodinné terapii
10:55 - 11:30 Přestávka + Valná hromada SOFT
11:30 - 12:15 Tomáš Řiháček: Umíme efektivně získávat zpětnou vazbu od svých klientů?
12:20 - 13:05 Helena Šašková: Využití zpětné vazby klientů v rodinné terapii
13:05 - 14:00 Závěrečná diskuze
Anotace
Jakub Caha: Negativní a vedlejší účinky rodinné a systemické terapie
Stalo se vám někdy, že i účinná a správně provedená terapie vašemu klientstvu nakonec spíše uškodila? Nebo spíše - kdy se vám to stalo a jak? Ve krátkém vstupu založeném na diplomové práci Mgr. Jakuba Cahy se zaměříme na to, jak se téma vedlejších a nežádoucích účinků odráží v odborné debatě, v neformálních diskuzích terapeutek a terapeutů a přímo v naší vlastní práci. Formát bloku bude z části frontální a z části sdílecí.
Lucie Hornová: Praktický výzkum v rodinné terapii
Výzkum pro praktiky, kteří si nikdy neuměli představit, že by výzkum pro ně mohl být skutečně užitečný.
Jako terapeuti jsme experty na zajímavé a neobvyklé otázky, jsme experty na proces terapie, ale rozumíme skutečně své vlastní praxi? Po léta se učíme od klientů, jak být užiteční, ale dokázali bychom to, co nás naši klienti naučili předat někomu z mladších kolegů?
Přestože nám jako praktikům prochází denně rukama velké množství dat, málokdo z nás je nějakým způsobem systematicky zkoumá. Jsme totiž často přesvědčeni, že výzkum je sice důležitý, ale v každodenním shonu na něj není čas, výzkum ve skutečnosti ne vždy odpovídá na naše reálné otázky, nebo, že výzkum v konkrétně mojí praxi by zatěžoval klienty, či dokonce překračoval etiku mojí praxe. Řada z nás se po studiu na VŠ a zkušenostech s diplomkou necítí kompetentní výzkum dělat.
Praktický výzkum představuje možnost, jak zkoumat vlastní praxi užitečným a etickým způsobem. Jak vytěžit metodologické maximum z neobjektivní pozice „insidera“ a stát se tak člověkem, který své vlastní praxi o něco lépe rozumí.
Tomáš Řiháček: Umíme efektivně získávat zpětnou vazbu od svých klientů?
Psychoterapeuti jsou odborníci, kteří strádají nedostatkem bezprostřední zpětné vazby. Informace o tom, zda jsme svému klientovi pomohli, přichází typicky za řadu týdnů či měsíců, a leckdy nepřijde vůbec. Nadto se nám klienti mnohdy nesvěřují se svými pochybnostmi o terapii, preferencemi či nespokojeností. V této situaci je obtížné cíleně rozvíjet svou odbornou kompetenci. Zahraniční výzkumy však ukazují, že zpětné vazbě od klientů můžeme vyjít naproti používáním různých nástrojů, které její získávání zjednodušují a systematizují.
Helena Šašková: Využití zpětné vazby klientů v rodinné terapii
Helena Šašková se podělí o zkušenosti s používáním systematické zpětné vazby - s jednotlivci a páry využívá aplikaci DeePsy, při práci s rodinou zkouší obrázkovou zpětnou vazbu podle Petera Robera.
Akreditace ČLK: 6 kreditů, ID 25067
Akreditace AKP: 4 kredity, AKP CR BO/OK/053/2024
Vstup zdarma.