Den rodinné terapie

Telefon:
Stránky:

Moderuje Blanka Pöslová

9:00 - 9:45 MUDr. Vladimír Němec - Charta práv hospitalizovaného dítěte, využití herních terapeutů, potřebnost psychologa jako součást odborného týmu. Emeritní primář Dětského oddělení Pardubické nemocnice promluví o svých zkušenostech.
9:45 – 10:30 MUDr. Gabriela Kubátová pohovoří  o tom, jak ona jako pediatr na obvodě uvažovala o stonání a dění v rodinách, jejichž děti měla v péči.
10:30 - 11:00 Přestávka
11:00 - 11:15 Valná hromada SOFT
11:15 - 12:00 MUDr. Tereza Doušová - FN Motol, provází rodiny dětí indikovaných k náročným operacím a transplantacím plic.
12:00 - 12:45 MUDr. Miroslava Kuglerová - Když pediatr potřebuje pro rodinu rodinného terapeuta, otázka kompetencí, komunikace, zpráv, tajemství.
12.45 - 13:30 MUDr. Barbora Branna - pediatrička s výcvikem v RT, založila Psychosomatickou ambulanci v Ostravě. Aktuálně pracuje v ambulanci pediatrické a psychosomatické a snaží se propojovat svět medicíny se světem terapie.
13:30 - 14:00  Závěr

Přednáška 30 minut + 15 minut diskuze.

Vstup je zdarma.

Pro účastníky bude připraveno potvrzení o účasti včetně kreditů AKP a ČLK.

Počet hodin: 6

AKP Souhlasné stanovisko - číslo akce: AKPČR/PHA/ŠA/107/2022, bodové hodnocení: 4

ČLK - číslo akce: 107780, počet kreditů: 6

Anotace

MUDr. Gabriela Kubátová

Autorka se ve svém příspěvku zamýšlí nad změnou vztahu primární pediatr a rodina.

Její dlouholetá praxe v oboru Praktický lékař pro děti a dorost ji umožnila sledovat změny ve vzájemném vztahu – dětský lékař a rodiče ,dětský lékař a rodina. A to jednak souvislosti se změnou systému péče o děti a dorost po sametové revoluci, jednak s rozvojem dětské psychologické a psychiatrické péče , ale i v souvislosti s rozvojem informačních technologií a GDPR. Rovněž došlo k nárustu počtu dětí, které vyrůstají v neúplných rodinách objevila se forma střídavé rodičovské péče po rozchodu nebo rozvodu rodičů,“ patchworkové“ rodiny. Nastal rozvoj dětské paliativní péče. A bohužel došlo i k nárustů různých forem závislosti u dětí a adolescentů, k nárustu fyzické či psychické šikaně. To vše může být příčinou problémů v rodině , o kterých PLDD nemá možnost v dnešní době se dovědět a následně zabezpečit rodině vhodnou psychologickou péči a vyšetření s indikací k rodinné terapii.

MUDr. Miroslava Kuglerová

Když pediatr potřebuje pro rodinu rodinného terapeuta.

Na co se ho potřebuji zeptat. Pomůže mi to i v přístupu k rodině? Zpětná vazba? Zprávy? Komunikace. Tajemství.

Když má pediatr výcvik v rodinné terapii.

Pracujeme se stejným rodinným systémem, ale s jinou dynamikou a jiným jazykem. Používání nástrojů rodinné terapie v pediatrii. Lze během terapie ordinovat? Role terapeuta je jiná, než role pediatra. Každý ví o rodině to „své“. Je to oddělené?

Prolínání? Dobře se ptám? Co má zůstat komu v tajnosti. (neříkejte lékařce, že léky neužíváme)

Zakázka all in one?

Když najednou mám čas. Když čas nemám. Kdo to platí?

Kontakty. Vzájemná podpora. Vzájemná spolupráce. Forum. Diskuse. Čas. Vzdělávání.