Den rodinné terapie

Kategorie:
Pravidelné akce SOFTu
Datum:
2022-10-11 09:00 - 14:00
Místo konání:
Lékařský dům, Sokolská 33, 120 00 Praha 2
Telefon:
Email:
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Stránky:

Moderuje Blanka Pöslová

9:00 - 9:45 MUDr. Vladimír Němec - Charta práv hospitalizovaného dítěte, využití herních terapeutů, potřebnost psychologa jako součást odborného týmu. Emeritní primář Dětského oddělení Pardubické nemocnice promluví o svých zkušenostech.
9:45 – 10:30 MUDr. Gabriela Kubátová pohovoří  o tom, jak ona jako pediatr na obvodě uvažovala o stonání a dění v rodinách, jejichž děti měla v péči.
10:30 - 11:00 Přestávka
11:00 - 11:15 Valná hromada SOFT
11:15 - 12:00 MUDr. Tereza Doušová - FN Motol, provází rodiny dětí indikovaných k náročným operacím a transplantacím plic.
12:00 - 12:45 MUDr. Miroslava Kuglerová - Když pediatr potřebuje pro rodinu rodinného terapeuta, otázka kompetencí, komunikace, zpráv, tajemství.
12.45 - 13:30 MUDr. Barbora Branna - pediatrička s výcvikem v RT, založila Psychosomatickou ambulanci v Ostravě. Aktuálně pracuje v ambulanci pediatrické a psychosomatické a snaží se propojovat svět medicíny se světem terapie.
13:30 - 14:00  Závěr

Přednáška 30 minut + 15 minut diskuze.

 

Vstup je zdarma. 

Pro účastníky bude připraveno potvrzení o účasti včetně kreditů AKP a ČLK. 

Počet hodin: 6

AKP Souhlasné stanovisko - číslo akce: AKPČR/PHA/ŠA/107/2022, bodové hodnocení: 4

ČLK - číslo akce: 107780, počet kreditů: 6

 

Anotace

MUDr. Gabriela Kubátová

Autorka se ve svém příspěvku zamýšlí nad změnou vztahu primární pediatr a rodina.

Její dlouholetá praxe v oboru Praktický lékař pro děti a dorost ji umožnila sledovat změny ve vzájemném vztahu – dětský lékař a rodiče ,dětský lékař a rodina. A to jednak souvislosti se změnou systému péče o děti a dorost po sametové revoluci, jednak s rozvojem dětské psychologické a psychiatrické péče , ale i v souvislosti s rozvojem informačních technologií a GDPR. Rovněž došlo k nárustu počtu dětí, které vyrůstají v neúplných rodinách objevila se forma střídavé rodičovské péče po rozchodu nebo rozvodu rodičů,“ patchworkové“ rodiny. Nastal rozvoj dětské paliativní péče. A bohužel došlo i k nárustů různých forem závislosti u dětí a adolescentů, k nárustu fyzické či psychické šikaně. To vše může být příčinou problémů v rodině , o kterých PLDD nemá možnost v dnešní době se dovědět a následně zabezpečit rodině vhodnou psychologickou péči a vyšetření s indikací k rodinné terapii.

 

MUDr. Miroslava Kuglerová

Když pediatr potřebuje pro rodinu rodinného terapeuta.

Na co se ho potřebuji zeptat. Pomůže mi to i v přístupu k rodině? Zpětná vazba? Zprávy? Komunikace. Tajemství.

Když má pediatr výcvik v rodinné terapii.

Pracujeme se stejným rodinným systémem, ale s jinou dynamikou a jiným jazykem. Používání nástrojů rodinné terapie v pediatrii. Lze během terapie ordinovat? Role terapeuta je jiná, než role pediatra. Každý ví o rodině to „své“. Je to oddělené?

Prolínání? Dobře se ptám? Co má zůstat komu v tajnosti. (neříkejte lékařce, že léky neužíváme)

Zakázka all in one?

Když najednou mám čas. Když čas nemám. Kdo to platí?

Kontakty. Vzájemná podpora. Vzájemná spolupráce. Forum. Diskuse. Čas. Vzdělávání.

 

 
 

Powered by iCagenda