sobota, 06 květen 2023 18:05

Chytrý Michael: Den rodinné terapie

Ještě krátké doplnění…

Vzpomínali jsme na Zdeňka Riegera a já ho tam viděl. Často byl tím, kdo přicházel na Dnech rodinné terapie k řečnickému pultu, kladl otázky, nebo měl poznámky a zkrátka přes svou malou postavu byl nepřehlédnutelný.

Já jsem tam vzpomínal, jak mne na jednom z prvních mých náslechů hned zapojil do práce s rodinou, konkrétně do Ostrova rodiny, který tam modeloval a moderoval a mne tam určil za kámen, který na Ostrově nejspíš někde existuje. To, co jsem na Dni RT nedořekl byla skutečnost, že rodina dostala instrukci: „Posouvejte ho, kam potřebujete, kde si myslíte, že je nejčastěji, kde ho nacházíte, kde o něj zakopáváte“. A tak rodina začala se mnou manipulovat. Já jsem jim to při své váze chtěl ulehčovat, aby si něco neudělali s páteřemi, tak jsem se začal i sám přesouvat, kam jsem cítil, že mne chtějí dokutálet, ale Zdeněk mne napomenul: „Nepomáhej jim, jsi jejich rodinný kámen“. Tak jsem poslušně zůstal ležet a jim se moc nedařilo mne dostat tam, kam potřebovali, a to nejspíš i protože mne každý chtěl přesunout jinam než ostatní. Už si nepamatuji, jak to nakonec skončilo. Nicméně tohle byl pro mne skvělý zážitek a zkušenost a škola. Ještě dnes si občas uvědomím, že se mi chce něco udělat za rodinu. Někdy podle mne rodina úplně přesně nechápe, co nyní potřebuje, co by teď a tady (Zdeněk měl na všechno zkratky, např. TETA bylo teď a tady) bylo to jednotlivé členy i rodinu jako celek to optimální, nejlepší…… někdy mám pocit, že by jejich „pohyb“- myšlení, pochopení, aktivita mohla být rychlejší, přesnější, víc promyšlená atd.

Takže ti Zdeňku, za tento zážitek moc díky. Pomáhá mi dodnes odhalovat, uvědomovat si, přibrzďovat mne a respektovat možnosti, potřeby, síly, motivaci, vybavení, limity, rychlost konání a podobu myšlení každé z rodin, se kterou se mohu potkávat.

Přečteno 371 krát Naposledy změněno středa, 11 říjen 2023 09:18
PaedDr. Michael Chytrý

Speciální pedagog, psychoterapeut, supervizor.

Po absolvování Pedagogické fakulty UK oboru Speciální pedagogiky jsem pracoval v oblasti tyflopedie, etopedie, adiktologie, psychoterapie pro děti se syndromem CAN (týrané, zneužívané a zanedbávané děti).

Další vzdělání: psychoterapeutický výcvik v dynamické a hlubině orientované psychoterapii, dále výcviky v oblasti systemické rodinné a párové psychoterapie, psychoanalytické rodinné a párové psychoterapie, supervizní výcvik ČIS. Jsem členem Evropské asociace pro psychoterapii, Evropské asociace pro supervizi a koučing.

Od roku 2002 provozuji soukromou praxi. Kromě práce s rodinami a páry se zabývám supervizí v oblastech zdravotnictví, školství, v sociální sféře a v pomáhajících profesích.

Od roku 1994 vedu psychoterapeutické výcviky SUR, od roku 1996 vedu kursy, výcviky, semináře a další vzdělávací a rozvojové programy v oblasti managementu.