pondělí, 21 prosinec 2015 09:06

Hrušková Zuzana: Reportáž z otevřeného semináře

Napsal(a)

Souhrn

Autorka přiblíží, jak proběhl poslední otevřený seminář pro rodinné terapeuty v tomto roce.

Prosincový večer, venku tma. V Praze inverze, leží jak deka nízko nad zemí. Nejlépe být doma v teple a užívat si advent. Hrstka statečných rodinných terapeutů se po práci vypravila na seminář. Někteří docházejí se zpožděním, na Malostranském náměstí je velká nehoda, doprava je komplikovaná. Známé i nové tváře.

Paní Brodové jako moderátorce nepřišla pozvaná kolegyně s kazuistikou, tak se semináře ujala sama a po svém. Přinesla rodinu ze své práce, má její souhlas. Seznamuje nás s ní, ochotná rodina.

Rodina přichází v situaci, kdy jedno z dětí, ačkoliv se těšilo, může chtít zůstat na kolektivní akci pro děti bez rodičů jen krátkou dobu. Pak „musí“ domů. Tam se trápí s jedením, má strach, že mu jídlo bere schopnosti. V rodině je sourozenec vlastní i polovlastní. Modelujeme první setkání, máme také reflexní tým .

Hypotetizujeme po přestávce. Navrhujeme řešení. Dotkneme se současného trendu hodně mluvit o zakázce, padne jméno Karla Tomma, pojem cirkulární dotazování, externalizace, vzpomínáme na teorii vazby.

Jak to je s bezpečím v rodině? Jak vypadala rodina, když dítěti, jež nese příznaky, bylo jako jeho nejmladšímu sourozenci? Jak jel starší sourozenec prvně někam mimo rodinu na delší dobu? Kdo má přijít na příští sezení? Rodiče chtějí dítě maximálně respektovat. Je respektu dost nebo moc? Potřebuje dítě s příznaky více pozornosti? A od koho? Není už mámy moc? Nemá už toho máma moc? Navrhujeme ptát se na výjimky… Máme respektovat přání části rodiny, že příště přijde jen část nebo máme trvat na tom, že přijdou všichni? Jakou roli má batole v rodinné terapii? Co se děje, když máma s dítětem „neslyší“? Dokáží rodiče spolupracovat? Kdo si je s kým podobný a v čem?

Nakonec se dozvídáme, jak to s rodinou bylo dál. Čas nám vystačí tak akorát. Ještě si popřejeme k Vánocům a vzhůru do noci, k vlastním rodinám.

Tak zas příště, za dva měsíce, v novém roce.

 

Otevřené semináře pokračují v roce 2016

Číst 7053 krát Naposledy změněno úterý, 21 březen 2017 19:19
Mgr. Zuzana Hrušková

Mgr. Zuzana Hrušková - psychoterapeutka, pedagožka, lektorka, krizová interventka, v posledních letech úzce spolupracuje s Psychosomatickou klinikou v Praze.

Komentáře   

#1 JoniZiz 2019-09-19 20:28
3 days ago Plumbing Double Kitchen Sink Diagram Sink Ideas In 2019 Bathroom Double Sink Plumbing Diagram Bathroom Double Sink Plumbing
How to fix a leaky bathroom sink faucet: http://sinkfaucets.cf/how-to-fix-a-leaky-bathroom-sink-faucet/1/
Citovat
#2 Mugofuh 2019-09-25 20:31
Benign Fibrous Histiocytoma (BFH), Malignant Fibrous Histiocytoma (MFH), Malignant Histiocytoma, soft tissue sarcoma, Malignant Fibrous Xanthoma
histiocytoma human: http://histiocytoma.cf/common-medical-histiocytoma-human-conditions-in-veterans
Citovat
#3 MikoSage 2019-09-26 01:32
There are many different types of cough but no one definition that everyone agrees on. This can be confusing as patients classify their cough in descriptive terms like hacking or chesty, while doctors classify them on how long they last: acute (under three weeks), subacute (three to eight weeks) and chronic cough (more than eight weeks).
Psoriasis in children and diet: http://psoriasisinchildren.ml/art/psoriasis-in-children-and-diet/
Citovat
#4 Torifug 2019-09-27 02:55
arsey - someone showing daring, audacity, and/or cheekiness or experiencing extremely good luck, particularly if this involves a near-miss to injury. In use since the 1950s. Derived from "tin arsed". In use since the 1950s.
Best tips on how to get pregnant fast: http://howtogetpregnantfast.cf/art/best-tips-on-how-to-get-pregnant-fast3/
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit