Den rodinné terapie

Kategorie:
Odborné akce SOFTu
Datum:
12.4.2022
Místo konání:
Lékařský dům, Praha - Sokolská 490/31, Nové Město, 120 00 Praha-Praha 2, Česko
Telefon:
Email:
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Vstup zdarma

Program:

Moderuje: MUDr. Alena Večeřová Procházková

9.00 – 10.00 MUDr. Alena Večeřová Procházková: Představení metody biosyntéza

10.15 – 11.30 Mgr. Radka Košňarová: Rodina v rozchodu

11.45 – 13.00 Mgr. Martina Chmelová: Biosyntetický přístup v podpoře dlouhodobě pečujících rodin

13.00 – 13.30 Diskuze

5 hodin

 


MUDr. Alena Večeřová Procházková 

Psychiatr, psychoterapeutka s dynamickým a biosyntetickým výcvikem, supervizorka. Pracuje v rámci všeobecné psychiatrické ordinace. Práci ve zdravotnictví kombinuje s privátní psychoterapeutickou praxí a činná je též ve vzdělávání jak lékařů, tak budoucích psychoterapeutů.

Příspěvek: Představení metody biosyntéza

Biosyntéza je integrativní psychoterapeutická metoda, která vychází z psychodynamických základů a Reichiánské analýzy charakteru a současně obsahuje humanistické hledisko a zaměření na potřeby a jedinečnost člověka. Biosyntéza vede k integraci prožitku na úrovni emoční, kognitivní a tělové. Biosyntéza pracuje také s tělem a v tomto směru ji lze využít také v rámci párové i rodinné terapie.

 

Mgr. Radka Košňarová

Biosyntetická psychoterapeutka, v soukromé praxi pracuje především s adolescenty a jejich rodiči. Dříve pracovala v organizaci Dům tří přání jako mediátorka a terapeutka rodin v konfliktu, se zaměřením na asistované setkávání dítěte s odcizeným rodičem. Spolupracuje s Institutem pro terapii dětí a rodičů MUDr. Pötheho.

Příspěvek: Rodina v rozchodu

Workshop práce s rodinou, která řeší konflikt, rozchod, rozvod rodičů – zaměřené na emoce a projevy dětí v rodině, specifika a efektivní nástroje práce s dětmi a rodiči v rozchodu v kontextu biosyntézy. Jak provázet rodinu na cestě k dobrému rozchodu, aby se dítěte dotýkala co nejméně, na co je dobré zaměřit práci s rodiči i dětmi, jak zvládat emoce, jak je projevit a jak ochránit vlastní bezpečí.

Délka workshopu: dle možností časového rozvrhu , 45 – 60 min

 

Mgr. Martina Chmelová

Biosyntetická psychoterapeutka, věnuje se primárně podpoře rodin, které se dlouhodobě starají o své blízké (děti, mladistvé a mladé dospělé se zdravotním postižením, omezením, oslabením, dále o nemocné partnery nebo seniorní rodiče, kteří se z titulu věku nebo zdravotního stavu již nezvládnou starat sami o sebe). Pečující osoby doprovází a podporuje ve zvládání zátěže péče, přicházejících změnách z hlediska zdravotního stavu, komunikace a rodinného systému. Pečující podporuje v posilování psychické odolnosti a stability. Na akademické půdě i ve státní správě se věnuje propagaci a podpoře legislativního ukotvení tématu neformální péče.

 Příspěvek: Biosyntetický přístup v podpoře dlouhodobě pečujících rodin

V rámci přednášky představí práci s pečujícími pohledem biosyntetického psychoterapeutického modelu.

Zaměří se na časté fenomény rodinného systému vznikající vlivem zátěže v důsledku dlouhodobé péče, představí tři kasuistiky prezentující samotnou práci s klienty pečujícími o různé kategorie blízkých a doplní svůj příspěvek o data z průzkumu měření účinnosti terapeutické práce s pečujícími v průběhu tří let.

Rozsah 1 hod.

 

Akreditace ČLK - ID akce: 105434, počet kreditů: 5, garant: MUDr. František Matuška

Akreditace AKP - Číslo akce: AKPČR/PHA/ŠA/035/2022, počet kreditů: 4, garant: Mgr. Milan Pilát